آیت الله مظاهری پاسخ می دهد؛

“حوض کوثر” کجاست؟/حقیقت کوثر چیست؟

روایات متعدّدی در خصوص حوض کوثر ذکر شده است. این حوض بنابر آن‌چه در روایت نبّی مکرّم ـ صلّی الله علیه و آله ـ خطاب به حضرت امیرالمؤمنین ـ علیه‌السّلام ـ آمده است…

پاسخ سئوال زیر را از زبان آیت الله مظاهری ـ حفظه اللّه ـ مشاهده می‌کنیم:روایات متعدّدی در خصوص حوض کوثر ذکر شده است. این حوض بنابر آن‌چه در روایت نبّی مکرّم ـ صلّی الله علیه و آله ـ خطاب به حضرت امیرالمؤمنین ـ علیه‌السّلام ـ آمده است، تحت عرش الهی، جاری است و توصیفات خاصّه‌ای دارد که پیامبر مکرّم بیان فرموده و سپس می‌فرمایند ‌یا علی إنَّ هذَا الَّذی لی وَ لَکَ وَ لِمُحِبّیکَ مِنْ بَعْدی. [ای علی! همانا این حوض برای من، تو و دوستان تو بعد از من است].

آن‌چه از مجموع این روایات به خوبی برداشت و تفسیر می‌شود آن است که در عالم قیامت، کسانی که بهشتی هستند، به دستِ ولایت، از آب آن حوض مطهّر می‌نوشند و مورد شفاعت واقع می‌گردند و ساقی آن حوض امیرالمؤمنین ـ علیه‌السّلام ـ است و حکمت این مسأله آن است که اهل بهشت با وسیله ولایت که هدایت تکوینی در دست اوست و واسطه فیض بین خدا و مخلوق است، به بهشت می‌روند و بدون شفاعت آن بزرگان و بدون راهنمایی و هدایت یافتن از مقام ولایت، ‌ورود در بهشت که همان مراتب قرب الهی است، ممکن نخواهد بود و چنان‌چه در پاسخ سئوال قبلی گفته شد، حقیقت کوثر، وجود مقدّس حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ است که تطهیر و تزکیه اهل بهشت، ‌مرهون آن وجودِ طاهره مطهره است.

و سلام الله الزاکیات الطّیّبات علیها و علی ابیها و بعلها و بنیها والسّر المستودع فیها.

منبع : yjc.ir