بسم الله الرحمـن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و الصلوه و السلام على خاتم الانبیإ و إفضل المرسلین محمد و آله الطاهرین.

(وعد الله الذین ءامنوا منکم و عملوا الصــلحـت لیستخلفنهم فى الا رض … و لیمکنن لهم دینهم الذى ارتضى لهم …);(۲)
خداوند به کسانى از شما که ایمان آورده و کارهاى شایسته انجام داده اند وعده مى دهد که قطعا آنان را حکم ران روى زمین خواهد کرد … و دین و آیینى را که براى آنان پسندیده, پابرجا و ریشه دار خواهد ساخت … .

فضیلت مجالس اهل بیت(علیهم السلام)
امام جعفر صادق(ع) فرمودند:
((… شیعتنا منا خلقوا من فاضل طینتنا;(۳) … شیعیان ما از بازمانده ى گل ما خلق شدند.))
((… یفرحون لفرحنا و یحزنون لحزننا … ;(۴) … در سوگوارى ما محزون اند و در شادمانى ما, مسرور … .))
در حدیثى دیگر مى فرمایند: مجلسى که در آن ذکر پیامبر و آل پیامبر(علیهم السلام) باشد, براى اهل آسمان روشنایى دارد; همانند ستارگان که براى اهل زمین روشنایى دارند; و ملایکه از خداوند اجازه مى خواهند که در این مجالس شرکت کنند.
خدا را سپاس مى گوییم که ما را از دوست داران و شیعیان اهل بیت(علیهم السلام) قرار داد.
موعودگرایى در ادیان
مردم دنیا به دو دسته تقسیم مى شوند: یک دسته مانند حیوانات اند; از مبدإ و مقصد خلقت خویش بى خبرند و به آن کارى ندارند.
خور و خواب و خشم و شهوت, شغب است و جهل و ظلمت
حیوان خبر ندارد ز روان آدمیت(۵)
دسته ى دیگر, مومنان اند که به خالق جهان هستى و روز واپسین ایمان دارند. این ها از پیروان ادیان آسمانى اند; یهود و نصارا و تمام پیروان ادیان آسمانى, با ما مسلمانان در این عقیده که در پایان این دنیا, حکومت عادله اى برپا خواهد شد, شریک اند. مسیحیان, فرمان رواى این حکومت عادلانه را عیسى بن مریم۸ مى دانند که سبب آن, تحریف کتاب هاى آسمانى آن هاست. من در سخن رانى هایى که براى تلویزیون داشتم, تورات ها و انجیل ها را آوردم و نشان دادم که چگونه در چاپ هاى بعدى, آن را تحریف کرده اند. بشارت هاى آمدن پیامبر خاتم(ص) و … را آن گونه که خواسته اند, تغییر داده اند. قرآن کریم نیز این مطلب را بیان کرده است: (… یحرفون الکلم …)(۶), (… یکتمون مآ إنزلنا …)(۷).
اما مسلمانان روایات پیامبر خاتم(ص) را در اختیار دارند و فرمان رواى آخرالزمان را امام مهدى(عج) مى دانند.
ارزش احادیث شیعیان
در مکتب خلفا, سالیانى دراز نشر حدیث پیامبر(ص) ممنوع بود; چرا که مى خواستند فضایل على(ع) و خاندان على را پوشیده نگاه دارند; اما پیروان و شیعیان اهل بیت(علیهم السلام) نقل حدیث مى کردند و این کار را افتخار خود مى دانستند و به آن مباهات مى کردند. علماى ما براى جمعآورى احادیث زحمات فراوان کشیده اند. مرحوم کلینى از نیشابور تا بغداد, شهر به شهر گشته و روایت ها را جمع کرده است. شیخ صدوق بیش از دویست جلد کتاب حدیث دارد; بنابراین ما در حقایق اسلامى بسیار روشن تر و آگاه تریم. چرا که میراث علوم آل محمد(ص) را محافظت کرده ایم و حوزه هاى علمیه ى ما وارث علوم اهل بیت اند.(۸)
براى من کتاب هایى از هند و پاکستان در رد تشیع فرستادند که یکى از آن ها الشیعه و القرآن نوشته ى احسان زهیراللهى بود که شیعه را معتقد به تحریف قرآن مى دانست. در جواب او سه جلد کتاب نوشتم. البته از کتاب مرحوم حاجى نورى, فصل الخطاب فى تحریف کتاب رب الارباب استفاده کردم. با توجه به این هجوم ها علیه شیعه, حوزه هاى علمیه باید در عقاید و کلام تخصص پیدا کنند. جنگ امروز, جنگ فرهنگى و عقیدتى است.
مهدى(عج) در روایات اهل سنت
در علایم ظهور حضرت حجت(عج) و کیفیت حکومت ایشان, در احادیث هر دو فرقه از مسلمین روایات بسیار زیادى به چشم مى خورد.
شیخ ابراهیم حموینى شافعى, در فرائد السمطین, از ابن عباس روایت مى کند که:
قال رسول الله(ص): ان خلفائى و إوصیائى و حجج الله على الخلق بعدى اثنا عشر إولهم إخى و آخرهم ولدى. قیل یا رسول الله(ص) و من إخوک؟ قال(ص) على بن إبى طالب قیل و من ولدک؟ قال(ص): المهدى[عج]. الذى یملا الارض قسطا و عدلا کما ملئت جورا و ظلما و الذى بعثنى بالحق بشیرا و نذیرا لو لم یبق من الدنیا الا یوم واحد لطول الله ذلک الیوم حتى یخرج فیه ولدى المهدى فینزل روح الله عیسى بن مریم فیصلى خلفه … ;(۹)
رسول اکرم(ص) فرمود: خلفا و جانشینان من حجت هاى خدا بر خلق پس از من دوازده نفرند, اول آنان برادرم و آخرشان فرزندم. گفته شد: اى رسول خدا برادرت کیست؟ فرمود: على بن ابیطالب[(ع]( سوال شد: فرزندت کیست؟ فرمود: مهدى[عج] که زمین را از قسط و عدل پر سازد, همان سان که از ظلم و جور پر شده.
قسم به آن که مرا به حق به عنوان بشارت دهنده و ترساننده برانگیخت اگر از عمر دنیا جز یک روز باقى نمانده باشد, خدا آن را آن چنان طولانى سازد تا فرزندم مهدى خروج کند[ پس از خروج او] عیسى بن مریم پشت سرش به نماز ایستد … .
در تاریخ إخطب خطبإ خوارزم, موفق بن احمد حنفى به سندش از ابى سلمى از رسول الله(ص) نقل مى کند که فرمودند:
لیله إسرى بى الى السمإ إرانى الله ذریتى و المهدى فى وسطهم کإنه کوکب درى;(۱۰)
شبى که مرا به آسمان ها (معراج) بردند خداوند ذریه ام را به من نشان داد و دیدم که مهدى(ع) در میان آنان, مانند ستاره اى بسیار درخشان بود.
هم چنان که پیامبر خاتم(ص) در میان پیامبران امتیاز داشت, حضرت حجت(عج) نیز در میان ائمه(علیهم السلام) امتیاز ویژه اى دارد. در روایتى دیدم امام جعفر صادق(ع) بر سجاده اش نشسته بود و گریه مى کرد و خطاب به امام عصر(عج) مى فرمود: سیدى.
سرداب غیبت
عالم مصرى, شیخ محمود إبوریه; که بعد از خواندن کتاب عبدالله بن سبإ شیعه شده بود, براى من از مصر نوشت:
شما عصرهاى جمعه سوار اسب مى شوید. شمشیر به دست, مى روید و در مقابل سرداب غیبت مى ایستید و مى گویید: یابن الحسن ظاهر شو و خروج کن. در پاسخ او نوشتم: من در آن شهر به دنیا آمده ام. مدتى هم آن جا بوده ام. چنین چیزى که شما مى گویید درست نیست.
حضرت امام على النقى(ع) و امام حسن عسکرى(ع) مکانى را براى عبادت خویش قرار داده بودند; همین جایى که الان به آن سرداب مى گویند. آن وقت سرداب نبود, حجره اى بود که این دو بزرگوار آن جا عبادت مى کردند. وقتى متوکل مإمورین را شبانه به منزل امام على النقى(ع) فرستاد, مإمورین, ایشان را از همین جا بردند; از جاى عبادتشان. این جا راهى داشته از محل زندگى حضرت که الان جاى قبر آن حضرت است. الان اطراف آن بالا آمده و آن جا مانند سرداب شده است.
آن چه براى ما ثابت است, آن است که خلیفه ى عباسى از بغداد سه نفر را فرستاد به محله ى عسکر; این جا را محله العسکر مى نامیدند, چون جاى لشکریان متوکل بوده و حضرت امام على النقى(ع) را آن جا برده بود و ایشان در آن جا زیر نظر بوده است.
جامى حنفى روایت مى کند: آمدند دیدند در خانه مرد سیاهى نشسته, پشم مى ریسد. گفتند: صاحب خانه کجاست؟ گفت: در خانه است. وارد شدند. آمدند تا همین جایى که الا ن به آن سرداب غیبت مى گویند. سطح سرداب پر از آب بود و در آخر سرداب یا اتاق, سجاده اى انداخته اند و شخصى روى آن, نماز مى خواند. یکى از آنان براى گرفتن حضرت, قدم در آب گذاشت, اما نزدیک بود غرق شود. دومى رفت, باز او نیز نزدیک بود غرق شود و سومى و … عذرخواهى کردند و برگشتند. وقتى ماجرا را به خلیفه گفتند, گفت: اگر این ماجرا را جایى نقل کنید, گردن شماها را مى زنم. آن چه ما از این سرداب مى دانیم این است. ما عقیده نداریم که حضرت حجت(عج) در این جاست. ولى عقیده داریم که حضرت حجت(عج) در مراسم حج, شرکت مى کنند و شاید بارها او را دیده باشیم و نشناخته باشیم.
غیبت صغرا و غیبت کبرا
مطلب دیگر این که دو غیبت داریم: غیبت کبرا و غیبت صغرا. در غیبت صغرا شیعیان آماده ى جدایى و دورى از امامت ظاهرى امام شان شدند. مردم مسائل شان را از نایبان امام مى پرسیدند که فقط آنان با امام در ارتباط بودند. این آماده کردن شیعیان بود براى غیبت کبرا. امام(عج) به چهارمین نایب خود مى فرماید: به شیعیان من بگو غیبت کبرا شروع شد; بعد از این به راویان حدیث, رجوع کنید. راویان احادیث شیعه همین فقهاى شیعه اند.
چگونگى حکومت امام مهدى(عج)
مطلب دیگر, چگونگى حکومت حضرت حجت(عج) است. فرق بین حکومت حضرت حجت(عج) و سایر حکومت ها آن است که پیامبر(ص) و على بن ابى طالب(ع) حکومت شان مبتنى بر وجود شاهد بود. اگر کسى کشته مى شد, و علیه قاتل شاهدى یافت نمى شد, خون کشته هدر بود. در دزدى و … نیز همین طور.
حکومت حضرت حجت(عج) بنابر علم ایشان است; یعنى آن که اگر در زمان حکومت ایشان دزدى بشود, دستور مى دهد دزد را بیاورند و دستش را ببرند و مال را به صاحبش بازگردانند. از این رو است که در زمان حضرت حجت(عج), عدلى به پا مى شود که در هیچ زمان نبوده است.
اخلاق, هدف بعثت
آن چه ما لازم داریم آن است که سلسله ى جلیله ى اهل علم نداى حضرت حجت(عج) را اجابت کنند که مانند حضرت عیسى(ع) مى فرمایند:
(… من انصارى الى الله قال الحواریون نحن انصار الله …);(۱۱)
… کیست که یاور من به سوى خدا (براى تبلیغ آیین او) گردد؟ حواریان=[ شاگردان مخصوص او] گفتند: ما یاوران خداییم … .
حضرت عیسى(ع) که جنگ نداشت. انصار را براى تبلیغ شریعت مى خواست.
امر مهم دیگر این که بیایید انصار حضرت حجت(عج) شویم و عقاید را بخوانیم و تبلیغ کنیم.
خداوند در وصف پیامبر گرامى اسلام(ص) مى فرماید:
(و انک لعلى خلق عظیم);(۱۲)
و تو اخلاق عظیم و برجسته اى دارى.
خداوند پیامبرش را از نظر اخلاق مى ستاید نه از نظر علمى و … رسول گرامى اسلام(ص) نیز مى فرماید: ((بعثت لا تمم مکارم الاخلاق; برانگیخته شدم تا فضایل اخلاقى را برجسته سازم.))(۱۳)
عظمت ما گروه مسلمین, عظمت اخلاقى است. باید در رشد و اشاعه ى اخلاق اسلامى بکوشیم. این تکلیف ما طلبه هاست.
اللهم انا نسئلک بدم المظلوم الحسین(ع)إن تصلى على محمد و آل محمد و ان ترزقنا فى الدنیا زیاره الحسین(ع) و فى الاخره شفاعه الحسین(ع).
خدایا, ترا به خون مظلوم حسین مسإلت مى کنیم که بر محمد و آل محمد درود بفرستى و ما را در دنیا به زیارت حسین و در آخرت به شفاعت او موفق بدارى.
خداوندا! این جمهورى اسلامى را تا ظهور حضرت حجت(عج) سالم نگاه دار.
دشمنان اسلام هر کجا که هستند مخذول و منکوب بفرما.
برادران و خواهران ما, مسلمانان فلسطین را بر صهیونیست مظفر و منصور بفرما.
شیعیانى که در عراق گرفتار ظلم بعث و صدام هستند بر دشمنانشان مظفر و منصور بفرما.
هر کجا مسلمان ها گرفتارى دارند بر دشمنانشان مظفر و منصور بفرما.
شر دشمنانشان را به خودشان برگردان.
ولى فقیه را طول عمر با برکت, با توفیق خدمت گزارى به اسلام و مسلمانان عنایت کن.
دولت مردان جمهورى اسلامى را توفیق خدمت گزارى به اسلام و مسلمانان عنایت کن.
به ما, توفیق طلب علم اسلامى براى عمل عنایت کن.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
توجه امام مهدى(عج) به شیعیان خویش
انا غیر مهملین لمراعاتکم, و لا ناسین لذکرکم, و لو لا ذلک لنزل بکم اللاوإ, واصطلمکم الاعدإ فاتقوا الله جل جلاله و ظاهرونا…;

ما در رعایت حال شما کوتاهى نمى کنیم و یاد شما را از خاطر نبرده ایم, که اگر جز این بود, گرفتارى ها به شما روى مىآورد و دشمنان, شما را ریشه کن مى کردند. پس از خدا بترسید و ما را پشتیبانى کنید… .
از فرموده هاى امام عصر(عج)

آیت الله علامه مرتضى عسکرى
________________________________________
۱٫ محقق, اندیشمند فرهیخته و رییس دانشکده ى اصول الدین.
۲٫ سوره ى نور (۲۴), آیه ى ۵۵٫
۳٫ محمد باقر مجلسى, بحارالانوار, ج ۵۳, ص ۳۰۲٫
۴٫ همان, ج ۴۴, ص ۲۸۷٫
۵٫ سعدى.
۶٫ سوره ى نسإ(۴), آیه ى :۴۶ … سخنان را از جاى خود, تحریف مى کنند … .
۷٫ سوره ى بقره(۲), آیه ى :۱۵۹ … کسانى که دلایل روشن, و وسیله ى هدایتى را که نازل کرده ایم, کتمان مى کنند … .
۸٫ ر.ک: سید مرتضى عسکرى, معالم المدرستین.
۹٫ و نیز ر.ک: بحارالانوار, ج ۴۷, ص ۷۱٫
۱۰٫ موفق بن احمد الحنفى, تاریخ مقتل الحسین۷٫
۱۱٫ سوره ى آل عمران(۳), آیه ى ۵۲٫
۱۲٫ سوره ى قلم(۶۸), آیه ى ۴٫
۱۳٫ محدث نورى, مستدرک الوسایل, ج ۱۱, ص ۱۸۷٫