وقتی آمار به روزی از شیوع سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد در کشور نداریم

چرا برخی جوانان به سوی دخانیات و موادمخدر می روند؟


اعتیاد و بزهکاری دو مقوله است که رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند و در عین حال تاثیرات سویی بر جامعه خواهد داشت .این موضوع وقتی رنگ قرمزبحران به خود می گیرد و آژیر خطر را برای مسئولین به صدا در می آید….


اعتیاد و بزهکاری دو مقوله است که رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند و در عین حال تاثیرات سویی بر جامعه خواهد داشت .این موضوع وقتی رنگ قرمز بحران  به خود می گیرد و آژیر خطر را برای مسئولین به صدا در می آید که خبر از کاهش سن مجرمان به میان می آید.

به گفته پلیس تهران، ۹۵‌درصد اراذل دستگیر شده در طرح امنیت‌محله‌ محور کمتر از ۲۵ سال دارند ودر طرح اخیر نیز از میان ۱۴۱ بازداشتی ۳۷۵ محله شهر تهران ،۹۵‌درصد زیر ۲۵ سال داشته‌اند.این آمار زمانی در کنار خبرهای مبنی شیوع مواد مخدر به خصوص مواد روانگردان و محرک در میان قشر جوان قرار می گیرد می تواند صورت مساله را تشکیل دهد که به راحتی قابل لمس است وحل آن نیاز به جدیت و پی گیری مسئولان دارد.

اما آنچه مایه تاسف و افسوس می شود نبود اطلاعات دقیق و جامعی در این خصوص است که نشان از بی توجهی مسئولین مربوطه نسبت به این امردارد. رئیس مرکز سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت در گفتگو با فارس از نبود آمار به روزی  از شیوع سوء مصرف مواد مخدر و اعتیاد در کشور خبر می دهد. عباسعلی ناصحی می گوید: آخرین آمار موجود مربوط به سال ۸۶ است که طبق آن یک میلیون و ۲۰۰ هزار معتاد در کشور داریم.

آ‌ماری که  از همان زمان مورد نقد کارشناسان بود زیرا در آن بر عکس کشورهای دیگر آمار معتادان تفننی ۸۰۰ هزار نفر و کمتر از معتادان دائمی عنوان شده بود ضمن اینکه آمار رشد معتادان کشور نیز اعلام نشده بود.

بر اساس صحبت های  رئیس مرکز سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت  در آمار سال ۸۶ تعداد معتادان کشور زیاد نشده بود البته تعداد معتادان تززیقی و خطرناک رشد داشته است.او می گوید: در مورد رشد اعتیاد در کشور نیز آماری نداریم و قرار است در تحقیق جدید وزارت بهداشت این مورد هم مشخص شود.

حال جای این سوال در ذهن باقی خواهد ماند که حالا که آمار دقیق وضعیت اعتیاد در کشور مشخص نیست پس برنامه ریزی‌ها و سیاستگذاری ها بر چه مبنایی انجام می‌شود؟با توجه به آنکه جمعیت غالب جامعه ما را جوانان تشکیل می دهد و آینده روشن جامعه گره در آینده جوانان دارد آیا پرداختن و برنامه ریزی کردن برای رویایی با غول اعتیاد نباید جایگاه ویژه ای داشته باشد؟اعتیادی که به دنبال آن شاهد کاهش سن بزه کاری در جامعه هستیم.

بررسی‌های آماری بین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۷ نشان می‌دهد که بین ۶۰ تا ۸۰درصد دستگیرشدگان کشوری نیز در بازه سنی ۱۸ تا ۳۴سال بوده‌اند. براساس داده‌های سال ۱۳۸۷دستگیری مجرمان بین ۱۸ تا ۲۴ سال ۶۷/۷ و مجرمان گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال ۱۱/۸‌درصد افزایش داشته است. در منابع غیررسمی میانگین سن مجرمان در دهه ۵۰ بالای ۴۰ سال و در دهه ۶۰ و ۷۰ بین ۳۴ تا ۳۸ سال عنوان شده است.

جوان بودن جامعه و به تبع آن جوان شدن مجرمان، نابسامانی‌های اقتصادی، افزایش احساس نابرابری، شکاف طبقاتی و ضعیف شدن نقش خانواده معمولا به عنوان اصلی‌ترین عوامل کاهش سن مجرمان محسوب می‌شود. البته همزمان با کاهش سن مجرمان، جداول آماری کاهش سن مجرمان زن را نیز نشان می‌دهد.

در نهایت آنچه به نظر می آید جای خالی توجه است.توجهی که امروزه نه تنها نشانی از جدیت در آن به چشم نمی خورد بلکه هر روزه شاهد خبرهایی از رشد دخانیات در بین جوانان هستیم.رشدی که به گفته مهر به اوج  خود رسیده و ۸۰ درصد از جوانان برای تفریح و سرگرمی قلیان می کشند!

در پایان یادمان است که در گذشته نه چندان دور از بزرگترها می شنیدیم عادت کردن به دخانیات مقدمه شروع اعتیاد است و شکستن قبح آن می تواند فاجعه ساز باشد.برنامه ریزی برای قشر جوان جامعه باید در اولویت کاری مسئولین قرار گیرد زیرا این جوانانند که آینده سازان این مملکت هستند.

منبع : شفاف